ЦИМЕТ ПЛУС ТАБЛЕТИ: Bio Clinica Makedonija
Ова web место користи колачиња (cookies). Кликнете ОВДЕ за повеќе информации. Доколку продолжите со прегледот на овој web се согласувате со користењето на колачињата.
 
Zatvori

Информации

Molimo, pričekajte trenutak!

ЦИМЕТ ПЛУС ТАБЛЕТИ            
 

Цимет плус таблети со цинк и хром - 90 ком.

Цимет Плус
- намалува нивото на шеќер во крвта и маснотиите во крвта кај дијабетичарите


Студиите докажаа: циметот одлично делува при намалување на шеќерот во крвта, маснотиите во крвта и холестеролот воопшто. Поради тоа истражување се препорачува дијабетичарите да земаат шест грама цимет дневно, но вообичаениот цимет не може да се козумира во тие количини без несакани последици. Добра вест за дијабетичарите е Цимет Плус кој е 100% сигурен.

Што е циметот?
Циметот е исушена кора од фамилијата на ловори. Кората од циметовото дрво се лупи на мали парчиња, ферментира, а потоа се суши и витка во ролна. Парчињата што се продаваат се користат во тој облик или мелени во форма на прав.

Циметот е природен производ
Истржувачите случајно открија дека циметот значително го намалува шеќерот во крвта. Кај некои пациенти при терапија со Цимет Плус, дијабетските симптоми потполно исчезнаа. Во лабораториските обиди МХЦП (активна состојка на циметот) има ист ефект на висината на шеќерот во крвта како инсулин, ја подобрува апсорпцијата на гликозата во клетките.По ова откритие истражувачите го анализираа дејството на 60 тестирани личности во Пакистан кои патат од дијабетисот од тип 2. Луѓето со ваков дијабетис можат да произведуваат инсулин, но нивното тело повеќе на е чувствително на него.

Циметот денес
Во светот моментално од дијабетис боледуваат околу 150 милиони луѓе, од нив 2,3% патат од дијабетис од типот 2. Во 2004 година објавени се резултати од истражување за да им се помогне на личностите кои боледуваат од дијабетис од типот 2, или на оние кои се чувствителни на истиот бидејќи им е зголемен ризикот од заболување. Истражувачкиот центар во Белствил, САД, дошол до заклучок дека со редовна конзумација на цимет со висок квалитет може да се постигне зголемено ниво на инсулин во телото. Во една истражувачка акција, волонтерите кои патат од дијабетис од типот 2, примале дневна доза на цимет во облик на капсули после оброкот. Втората група на волонтери добивала плацебо, кој имал вкус и мирис на цимет, но не ги содржел својставата на циметот. Учесниците не знаеле на која група и припаѓаат.

Циметот ги намалува нивото на шеќер во крвта и маснотиите во крвта кај
дијабетичарите. Со редовно земање на цимет ЛДЛ холестеролот во крвта се намалува од 7% до 27%, а триглицеридите од 23% до 30%. Затоа Цимет Плус помага во редуцирањето на кардиоваскуларните болести кај повеќето дијабетичари
Медосановите таблети Цимет Плус содржат цинк и хром кој ги прави уште поделотворни.

Цинк
Цинкот заедно со железото е есенцијален елемент за повеќето живи суштества, особено за луѓето. Особено е важно редовното земање на цинкот, затоа што телото не може да го складира.

Хром
Недостатокот на хром (поради фактот дека телото не може да го апсорбира шеќерот) може да доведе до симптоми слични на дијабетисот. Недостатокот на хром предизвикува замаглување на рожницата и леќите на очите.

 

Цимет плус таблети со цинк и хром - 90 ком.

Нова формула против висок шеќер во крвта

Шифра на артиклот: 215510  -  Пакување: 90,00 ком  -  Цена за 100 ком: 998,89 ден

10
899,00 ден
999,00 ден


Бесплатна достава со нарачка поголема од 1500 ден


Испорака за 48h


Подароци со нарачка